Nauka zdalna – jak uczyć się online najefektywniej?
Nauka zdalna to coraz częściej codzienność wielu uczniów, kursantów i studentów. Większość wybiera ją świadomie z oferty jednostki edukacyjnej (szkoły/uczelni), dostrzegając, jakie niesie korzyści. Dla innych jest koniecznością.
Kluczowe jest, by odnaleźć się w tej sytuacji i nauczyć się wykorzystywać ją jak najlepiej – a korzyści nauki zdalnej są nie do przecenienia. Zarówno uczelnie (dostawcy treści szkoleniowych), jak i studenci/kursanci – bez trudu mogą wskazać szereg dobrych stron nauki na odległość.
Nie istnieją jednak rozwiązania idealne – również ta forma edukacji ma ograniczenia i wady. Jak uczyć się efektywnie w domu? Co zrobić, żeby mieć motywację do nauki?
Nauka zdalna – wady i zalety
Każdy, kto już uczył się zdalnie, zna korzyści, z jakimi się to wiąże – jednak dla niektórych jest to sytuacja zupełnie nowa. Jakie są pozytywne aspekty nauki zdalnej. To tylko niektóre z nich:
– Dowolne miejsce zamieszkania. Jeśli jesteś gotowy(-wa) na naukę zdalną, nie musisz wybierać tylko tych szkół/uczelni, które znajdują się w obrębie kilkunastu kilometrów od miejsca zamieszkania. Lokalizacja Cię nie ogranicza, a rynek edukacyjny stoi otworem!
– Oszczędność czasu. Pewnie nie raz spóźniłeś(-łaś) się do szkoły lub na uczelnie, stojąc w korkach. Ucząc się zdalnie oszczędzasz czas na dojazdy, a przy okazji nie narażasz się na związany z tym potencjalny stres. Możesz też więcej czasu spędzić z domownikami.
– Nieprzerywana kreatywność. Nigdy, jak właśnie ucząc się zdalnie, nie jesteś w stanie tak sobie zorganizować czasu na naukę, by w trakcie realizacji tematów wymagających skupienia i kreatywności nikt Ci nie przeszkadzał.
– Oszczędność pieniędzy. Ucząc się zdalnie, nie tylko oszczędzasz czas na dojazdy, ale również pieniądze na paliwo czy komunikację miejską.
Nie ma co ukrywać, że nauka zdalna (kursy online) oprócz wielu plusów ma też swoje minusy. Warto je poznać, żeby wiedzieć, jak można im przeciwdziałać lub ich uniknąć. To główne wady i ograniczenia nauki na odległość:
– Dekoncentracja. W domu wokół Ciebie jest tyle przedmiotów i sytuacji, które mogą Cię łatwo rozpraszać, a co za tym idzie – odciągać od nauki.
– Automotywacja. Trudno utrzymać samodyscyplinę i być zmotywowanym bez odpowiedniego planu działań i harmonogramu oraz jasno określonego celu.
– Własne biurko lub miejsca nauki. Czasem trudno o stałe miejsce na pracę z materiałem edukacyjnym. Przechodzenie „z kąta w kąt” nie sprzyja efektywności i może łatwo rozpraszać.
– Planowanie. Chaotyczne wykonywanie przypadkowych zadań, ćwiczeń i gier edukacyjnych często powoduje frustrację oraz obniża nasze zaangażowanie i motywację.
Źródło: https://e-pasje.pl/nauka-zdalna-jak-uczyc-sie-online-najefektywniej/
Zgadzam się z autorem artykułu . Jest wiele czynników, które powodują efektywną naukę dzieci i młodzieży.